Nykyaikana lapset ja nuoret tulevat murrosikään aikaisemmin ja altistuvat digimaailmassa seksuaaliselle sisällölle yhä nuorempana, joten oikeanlainen ja riittävän ajoissa saatu seksuaalikasvatus on erittäin tärkeää. Sen tulisikin kulkea mukana läpi lapsuusajan, jossa seksuaalisuudesta puhutaan ikätasoisesti. Varsinainen seksivalitus eli seksuaaliterveyskasvatus kannattaa ajoittaa teini-ikään, mutta milloin ja miten?
Tärkeintä on ettei nuoren seksuaalikasvatus ja seksivalistus ole vain koulusta, kavereilta ja netistä saatua tietoa. Vanhemmilla on oltava siitä päävastuu, vaikka aiheesta puhuminen voi nolottaa vanhempaa itseäänkin, kuten artikkelissamme todetaan.
Jokaisella nuorella on oikeus hyvään seksuaalikasvatukseen. Sen tavoitteena on, että nuori saa riittävästi tieto-taitoa asiasta ja omaksuu arvot ja asenteet, joiden turvin hän voi nauttia seksuaalisuudestaan. Siten hän voi myös luoda hyviä ihmissuhteita, joissa hänen tarpeensa otetaan huomioon. Se auttaa lapsia ja nuoria tekemään tietoon perustuvia päätöksiä esimerkiksi siitä, milloin haluaa aloittaa seksielämän. Tiedon avulla mahdollinen riskikättäytyminenkin vähenee, valistetaan MLL:n artikkelissa.
Seksistä, tunteista, ihmissuhteista ja omista rajoista puhumista pitäisi lähestyä pikkuhiljaa ja ikätasoisesti jo hyvin nuorena. Näin keskustelua on helpompi jatkaa, kun lapsi kasvaa ja kysyy mahdollisesti itse lisää. Seksuaalikasvatusta ei kannata jättää murrosikään, koska tällöin edessä saattaa olla ”pommi”, kun ei ole ehtinyt ottaa asioita puheeksi tarpeeksi ajoissa, neuvotaan MTV-uutisten artikkelissa.
Puhu asioista niiden oikeilla nimillä
”Kukista ja mehiläisistä” puhuminen on vanhanaikaista nykyisessä maailmassa. On siis syytä puhua asioista niiden oikeilla nimillä. MLL:n artikkelissa muistutetaan, että täytyy kuitenkin olla hienovarainen, eikä kertoa omasta seksuaalisuudestaan tai udella liikaa nuoren henkilökohtaisia asioita.
Seksuaalisuudesta ja seksistä tulee siis puhua yleisellä tasolla, aina kauniisti ja erilaisuutta arvostaen, neuvotaan MLL: n artikkelissa. On otettava huomioon nuoren yksilöllinen kasvu, kehitys, ajatukset ja arvot, pohtiessaan, että millä tavalla ottaa asiat puheeksi.
Seksivalistuksessa on kerrottava ehkäisyn ja biologian lisäksi tunnepuolesta. Oman kehon ja itsensä arvostamista tulisi painottaa, koska seksuaalisuus ja seksi ovat intiimejä asioita ja jokainen seksikokemus vaikuttaa meihin syvästi.
Suojaikäraja on myös mainittava. Lain mukaan nuoret saavat harrastaa seksiä, kunhan he ovat tasavertaisia eli kehitykseltään ja iältään lähellä toisiaan. Suomessa suojaikäraja on 16 vuotta. Aikuinen ei saa alle 16-vuotiaalle tehdä seksuaalisia tekoja, kuten lähettää seksiviestejä ja olla yhdynnässä, kerrotaan Nuortenexit-sivustolla.
Nuorelle tulee opettaa, että ketään ei saa koskaan painostaa seksiin, eikä kukaan saa painostaa heitä siihen. ”Ei on aina ei” ja jos ei ole aivan varma toisen tahdosta, niin sitä tulee kysyä. Se koskee myös parisuhdetta.
Myös turvallisuusasioita on painotettava. Esimerkiksi pedofiilit vaanivat nuoria nykyään verkossa. He saattavat ehdottaa päihteiden ostamista nuorelle, mikäli nuori suostuu seksuaalisiin tekoihin.
Seksuaalisuuteen nuorena kuuluu tietenkin myös omaan muuttuneeseen kehoon tutustuminen. Itseään kannattaakin tutkia sekä opetella tuntemaan, mistä tykkää. Myös masturboiminen on hyvä tapa tutustua omaan kehoon ja sen uusiin tuntemuksiin.
Ota kuitenkin puheeksi pornon katsominen ja sen vaarat. Pornon katsominen on ok, jos se sopii omaan arvomaailmaan ja ymmärtää, että se on epätodellista sisältöä. Jos pornoa katsoo paljon, se voi vääristää kuitenkin ajatusmaailmaa ja vaikuttaa ikävällä tavalla omaan seksielämään.
Se voi myös aiheuttaa voimakasta riippuvuutta. Pornoriippuvuus ei vaikuta pelkästään seksielämään, vaan kaikkeen elämässä. Seksuaaliterapeutti ennustaa MTV-uutisten artikkelissa, että lähitulevaisuudessa nuorten pornoriippuvuus lisääntyy, ellei seksuaalikasvatukseen panosteta.
Millaisen seksuaalikasvatuksen olet saanut? Entäpä, millaista olet antanut tai aiot antaa lapsellesi?
Teksti: Anne-Mari Valta