Odotukset naisia kohtaan kovenevat äitiyden myötä. Jos naisen odotetaan muutenkin olevan huolehtiva ja lempeä, äidiksi tullessa nuo odotukset moninkertaistuvat, asiantuntija kirjoittaa.
Maria Hohenthal kirjoittaa Taite-lehdessä tietävänsä, että naisiin on aina kohdistunut erilaisia odotuksia ja vaateita – ja ainakin joissakin asioissa paljon enemmän kuin miehiin. Hohenthal työskentelee Ensi- ja turvakotien liitossa lapsilähtöisen päihdetyön sekä etsivän ja matalan kynnyksen työn asiantuntijana ja puuttuu nyt mielestään tärkeään aiheeseen. Hän sanoo, että niin mieluusti kuin viranomaiset, terveydenhuolto, läheiset ja jopa ulkopuoliset päihderiippuvaisen äidin tuomitsevatkin, pitäisi asian olla täysin päinvastoin.
Hohenthalin mukaan raskausaika ja tuleva äitiys pitäisi nähdä ennemminkin tärkeänä mahdollisuutena naiselle kuntoutua päihdeongelmastaan, kuin pelkkänä uhkana.
”On ammattilaisten tehtävä ymmärtää päihteitä käyttävien äitien kokemaa häpeää, syyllisyyttä ja pelkoa, sekä tarjota vastalääkkeeksi empatiaa, ymmärrystä ja tukea. Mitä aiemmassa vaiheessa odottava äiti saa oikeanlaista tukea ja apua, sitä enemmän siitä hyötyvät sekä vauva että äiti”, Hohenthal kirjoittaa Taite-lehdessä.
Laki velvoittaa auttamaan
Hänen mielestään odottavan äidin päihdeongelma, etenkään vakava, voi harvemmin jäädä lähipiiriltä ja varsinkaan ammattilaisilta kokonaan huomaamatta – eri asia on, puututaanko siihen ja millä tavalla. Viranomaisille hänellä olisi tärkeä muistutus: huume- tai muusta päihderiippuvuudesta kärsivällä äidillä on samat oikeudet kuin muillakin.
”(Jokaisella) raskaana olevalla äidillä on sosiaalihuoltolain mukainen oikeus saada välittömästi (kaikki) tarvitsemansa palvelut”, Hohenthal alleviivaa kirjoituksessaan.
Asenteissa yhä ongelmaa
Hohenthal lisää, että vaikka käytännöissä naisten ja miesten välillä on jo menty kohti tasa-arvoa, todelliset odotukset eri sukupuolia kohtaan voivat monin paikoin erota paljonkin.
– Asenteet muuttuvat käytäntöjä hitaammin, minkä vuoksi edelleen, usein tiedostamatta, odotamme naisilta tietynlaista käytöstä, hän toteaa Taite-lehdessä ja jatkaa:
– Runsas päihteidenkäyttö on ristiriidassa naisiin kohdistuvien odotusten kanssa, ja ymmärtämättömyys päihdeongelmia kohtaan luo ennakkoasenteita ja stigmaa, jotka vahvistuvat entisestään, kun kyseessä on laillisten päihteiden sijaan huumausaineet, hän harmittelee.
Apua saatavilla
Hohenthal kehottaa päihdeongelmasta kärsiviä äitejä etsimään itselleen tukea ja apua, sillä sitä on Hohenthalin mukaan saatavilla monesta paikasta varsin matalallakin kynnyksellä.
– Apua tarjoaa muun muassa valtakunnallinen Pidä kiinni® -hoitojärjestelmä, joka on erikoistunut odotus- ja vauva-ajan päihdekuntoutukseen sekä vauvan ja vanhemman välisen suhteen tukemiseen ja matalan kynnyksen apuun. Tukea ja apua on siis tarjolla – kunhan sille annetaan mahdollisuus löytää sitä tarvitsevan luo, Hothenthal toivoo.
Koskee tuhansia vauvoja vuodessa
Päihdelinkin mukaan noin kuusi prosenttia odottavista äideistä kärsii Suomessa päihdeongelmasta, kuten alkoholi-, lääke- tai huumeriippuvuudesta. Päihdelinkin tilastojen mukaan Suomessa syntyy vuosittain noin 3500 lasta, joiden äidillä on havaittu päihdeongelma. Ensi- ja turvakotien liitto sanoo, että etenkin ongelmien lisäännyttyä lähivuosina tarvittaisiin päihdeäideille myös lisää hoitopaikkoja, joissa voidaan huomioida päihderiippuvaisen äidin ja tämän lapsen erityistarpeita.
Ajattelutapa pitää kääntää
Niin ikään lääketieteen tohtori, erikoislääkäri ja erikoistutkija Marjukka Pajulo puuttuu asiaan Duodecimin pääkirjoituksessa.
– Tähän asti päihdeongelmaisen äidin ja lapsen tilannetta on pohdittu pitkälti siitä lähtökohdasta, että hoidon ensisijainen tavoite ja kohde on aina äidin päihteettömyys. Vanhemmuuden ja äiti-lapsisuhteen hoito on nähty mahdolliseksi ja perustelluksi vasta sen tavoitteen toteuduttua, sille alisteisena, Pajulo kirjoittaa ja jatkaa:
– Ajattelua tulisi nyt yrittää kääntää toisin päin: kestävä päihteettömyys on saavutettavissa nimenomaan tukemalla mahdollisimman varhain, samanaikaisesti ja yhtä intensiivisesti myös äidin ja lapsen välistä suhdetta. Pienellä lapsella on lisäksi kiire; hän ei voi jäädä odottamaan näyttöä äidin päihteettömänä pysymisestä ja ajatella, että kyllä sitten joskus tulee hänenkin vuoronsa.
Paikkoja ympäri maata
Ensi- ja turvakotien liitto ylläpitää Pidä kiinni® -hoitojärjestelmää päihteitä käyttäville raskaana oleville naisille ja vauvaperheille. Sen piirissä tarjotaan varhaista tukea ja apua odottajille ja vauvaperheille, joiden elämää päihteet värittävät. Järjestelmä koostuu eri puolilla maata sijaitsevista päihdeongelmien hoitoon erikoistuneista ensikodeista ja niiden avopalveluyksiköistä.
Ensikodit sijaitsevat Espoossa, Helsingissä, Kokkolassa, Kuopiossa, Oulussa, Rovaniemellä ja Turussa. Avopalveluyksiköitä on edellisten paikkakuntien lisäksi myös Jyväskylässä, Lahdessa ja Kouvolassa. Kaikki yksiköt voivat ottaa asiakkaita koko maasta. Kokkolan yksiköissä palvellaan asiakkaita myös ruotsinkielellä.
Päihdeongelmien hoitoon erikoistuneissa ensikodeissa yhdistyvät vanhemmuuden ja varhaisen vuorovaikutussuhteen tukeminen sekä vauvalähtöinen päihdekuntoutus. Raskauden aikana hoidon keskeisenä tavoitteena on tukea äitiä tai molempia vanhempia päihteettömyyteen ja auttaa vanhemmuuteen kasvamisessa. Avun ja tuen antaminen perheelle jatkuu tarvittaessa myös lapsen syntymän jälkeen.
Lähteet: Taite, Päihdelinkki, Duodecim, Ensi- ja turvakotien liitto
Teksti: Petra