Tupakoinnilla ja muiden nikotiinituotteiden käytöllä on vaikutuksia terveyden lisäksi hedelmällisyyteen. Ruuhkavuodet on aiemmin kertonut, että tupakointi heikentää siittiöiden laatua ja vaurioittaa dna:ta sekä heikentää munasarjojen toimintaa.
HUS on tiukentanut linjaansa hedelmöityshoitoihin pääsyssä, uutisoi Helsingin Sanomat (HS). Jos äidiksi tai isäksi mielivä käyttää mitään nikotiinituotteita, ei HUSin lapsettomuustutkimuksiin tai hedelmöityshoitoihin enää pääse.
HS kertoo, että kyse on valtakunnallisesta linjauksesta, mutta Turussa ohjeistus on jo aiemmin ollut vastaavanlainen. Tiukentuneesta linjasta on tiedotettu HUSissa keväällä, mutta varsinaisesti linja on tiukentunut toukokuussa.
Aiemmin tupakoinnin ja nikotiinituotteiden lopettamista on suositeltu kaikille, mutta HS:n mukaan uutta on se, että kyse on selkeästä kiellosta. Ennen kuin perusterveydenhuollosta voi saada lähetteen HUSiin, täytyy nikotiinituotteiden käyttö lopettaa ensin.
Kielto koskee tavallisen tupakan lisäksi niin sähkötupakkaa, nuuskaa kuin nikotiinipussejakin. Nikotiinipusseissa nikotiinia voi olla jopa suurempia pitoisuuksia kuin perinteisessä tupakassa.
Nikotiinituotteiden käyttö heijastuu hedelmöityshoitojen onnistumiseen
Ruuhkavuosien aiemmin julkaistussa artikkelissa kerrotaan, että tutkimuksissa on havaittu, että tupakoivilla naisilla kestää kauemmin tulla raskaaksi. Tämän lisäksi keskenmenoriski lisääntyy. Nikotiinituotteiden vaikutuksesta hedelmällisyyteen on HS:n mukaan todella paljon tutkimuksia.
”Sillä on paljon merkitystä hedelmöityshoitojen onnistumiseen. Siis sekä raskauden alkamiseen, keskenmenoriskiin että syntyvän lapsen terveyteen”, osastonylilääkäri Hanna Savolainen-Peltonen sanoi.
Hedelmöityshoitojen onnistumisen todennäköisyys pienenee 50 prosentilla, jos vanhemmaksi haluavat tupakoivat – ja tämä koskee myös miehiä. HS:ssa Savolainen-Peltonen arvelee ihmisten tietävän jo ennestään tupakan olevan riski myös hedelmällisyyden kannalta.
”Hedelmällisyyden kannalta on parasta, mitä aikaisemmin lopettaa nikotiinituotteiden käytön. Sitä parempaa on vain, ettei koskaan aloita”, hän totesi.
Lahjasoluhoidoissa ruuhkaa
HS:n uutisessa kerrotaan myös hoitojonoista. Sekä HUSissa että koko Suomessa osaan hedelmöityshoidoista joutuu nykyään jonottamaan pitkiä aikoja. Hoitotakuun asettamissa rajoissa pääsee omilla sukusoluilla tehtäviin hoitoihin, ja jonot ovat HUSissa vaihdelleet kahden ja kuuden kuukauden välillä viime aikoina.
Sen sijaan lahjasoluilla tehtyjen hoitojen määrä on lisääntynyt huomattavasti sen jälkeen, kun ne tulivat mahdolliseksi julkisessa terveydenhuollossa sekä heteropareille, naispareille ja itsellisille naisille. HS:n mukaan lähetteen saamisesta hoitoihin voi kestää vuoden.
HUSissa on tehty töitä, jotta jonoja saataisiin lyhennettyä, mutta ruuhka ei helpota ainakaan nopeasti. Lahjasoluilla tehty hoito ei kuulu hoitotakuun piiriin.
”Lahjasoluja ei ole riittävästi, tarve niille on kaksinkertaistunut. Teemme edelleen kaikkemme, että jonoja voitaisiin edelleen lyhentää”, osastonylilääkäri kommentoi HS:ssa.
Ruuhkavuosien aiemmin julkaistussa artikkelissa Savolainen-Peltonen painottaa, että lasten saantia ei kannattaisi lykätä, sillä vaikka hedelmöityshoidot ovat tehokkaita, saatetaan niiden tehoa yliarvioida ja se voi johtaa pettymyksiin. Voit lukea aiheesta lisää täällä.
Lähde: Helsingin Sanomat
Teksti: Miia