Tiesitkö? Näin Kelan etuudet muuttuvat tästä vuodesta alkaen

Kuva: Pexels/ Nataliya Vaitkevich

Erilaiset etuudet ovat tuttuja – ja ennen kaikkea tarpeellisia – lukuisille lapsiperheille. Vuoden 2025 myötä etuuksiin on tullut tai tulee monia muutoksia niin määrien kuin ehtojen osalta.

Kelan maksamiin sosiaaliturvan etuuksiin tulee monia muutoksia vuoden 2025 aikana. Osa muutoksista on tullut voimaan jo heti vuoden alussa ja osa muutoksista tulee voimaan myöhemmin kuluvan vuoden aikana.

Kelan mukaan nuorten ja opiskelijoiden tukiin tulee paljon muutoksia, minkä lisäksi etenkin sairastamiseen liittyvät tuet muuttuvat. Alla esitellään, minkälaisia muutoksia eri tukiin on tulossa alkaneen vuoden aikana.

Perhe-etuudet

Kelan maksamiin perhe-etuuksiin ei tule juurikaan muutoksia. Kela tiedottaa, että lapsilisien määrät pysyvät ennallaan. Tänä vuonna raskaus-, isyys- ja vanhempainpäivärahan sekä erityishoitorahan vähimmäismäärä on sama kuin vuosina 2023 ja 2024, eli 31,99 euroa / päivä. Indeksijäädytyksen vuoksi myös lastenhoidon tukien euromäärät pysyvät ennallaan.

Elatustukea ja elatusapua korotetaan elinkustannusindeksin mukaan 1,08 prosenttia. Täysimääräinen elatustuki on vuonna 2025 jokaisesta lapsesta 198,13 euroa kuukaudessa, kun se aiemmin oli 196,02 euroa / kuukausi.

Voit lukea lisää elatustuen ja elatusavun määrän muutoksista Kelan sivuilta täällä.

Nuorille maksettavien tukien muutoksia

Onko perheessäsi nuori, joka saa Kelan kuntoutustukea, työkyvyttömyyseläkettä, kuntoutusrahoja ja / tai sairauspäivärahoja? Näiden tukien alaikärajat nousivat vuoden 2025 alussa 16 vuodesta 18 vuoteen. Lisäksi oppivelvollisuutensa keskeyttäneillä 17-vuotiailla ei ole myöskään enää oikeutta työttömyystukeen.

Vammaistukea saavien perheiden on hyvä myös huomioida, että vuoden 2027 alussa lapsen vammaistuen yläikäraja nousee 18 vuoteen ja samalla aikuisen vammaistuen ja eläkettä saavan hoitotuen alaikärajaksi tulee 18 vuotta. Kelan mukaan muutokset eivät koske heitä, jotka saavat tukia jo muutoksen tullessa voimaan, vaan tulevia tukien saajia.

Nuorten saamiin kuntoutustukiin on myös tullut muutoksia niin myöntöperusteiden kuin tuen määrän suhteen vuoden alusta lähtien. Lisäksi elokuusta 2025 alkaen nuori ei voi saada opintotukea, jos hän saa samalta ajalta kuntoutusrahaa.

Voit lukea lisää ikärajojen muutoksista Kelan sivuilta täällä ja kuntoutustukiin liittyvistä muutoksista täällä.

Opiskelijoiden tuet

Vaikka moni opiskelija asuu omillaan, voivat opiskelijoiden tukien muutokset vaikuttaa koko perheen talouteen. Elokuusta 2025 alkaen opiskelijat siirtyvät takaisin opintotuen asumislisän saajiksi. Opiskelija voi saada asumislisää, jos hänellä on oikeus opintotukeen ja hän asuu vuokralla tai asumisoikeusasunnossa. Toisin kuin yleisen asumistuen piirissä ollessa, voi asumislisää saada vain opiskelukuukausilta. Eli esimerkiksi kesäkuukausilta asumislisää ei saa, ellei kesän aikana myös opiskele.

Kela myös kertoo, että opintorahaan ei tehdä indeksikorotusta, joten opintorahan suuruus pysyy ennallaan. Voit lukea lisää opiskelijoiden tukien muutoksista täällä.

Yleisiä muutoksia

Vuoden alusta työttömyysturvaan on tullut useita muutoksia liittyen työmarkkinatukeen, liikkuvuusavustukseen ja työllistymistä edistävien palvelujen ajalta maksettavaan työttömyystukeen. Voit lukea niistä tarkemmin täällä, mutta nostamme tässä esiin yhden muutoksen.

Vanhemman saama omaishoitajan hoitopalkkio ja perhehoidon palkkio eivät enää vähennä vanhempansa kanssa asuvan työttömän työmarkkinatukea tämän vuoden alusta alkaen. Perhehoidon palkkion osalta muutos koskee vain niitä tilanteita, joissa vanhempi toimii perhehoitajana ilman ansaintatarkoitusta.

Peruspäivärahan ja työmarkkinatuen määrään ei tehdä korotuksia tänä vuonna. Perustoimeentulotukea puolestaan korotettiin vuoden alusta kansaneläkeindeksin mukaisesti 1,0 prosentilla. Maaliskuusta lähtien toimeentulotuessa voidaan myös huomioida keliakiasta aiheutuvia ravintomenoja 38 euroa kuukaudessa. Kelan mukaan summa on henkilökohtainen ja se koskee jokaista 16 vuotta täyttänyttä, keliakiaa sairastavaa perheenjäsentä. Tuen edellytyksenä on se, että keliakia on asianmukaisesti diagnosoitu.

Yleistä asumistukea saavien kohdalla on myös tiedossa muutoksia. Vuoden 2025 alusta lähtien yleistä asumistukea ei voi saada enää omistusasuntoon ja jatkossa omaisuus vaikuttaa tuen määrään. Asumistukeen ei tehdä indeksikorotuksia tänä vuonna. Lisäksi lähes kaikilla Kajaanissa, Kouvolassa, Lappeenrannassa, Mikkelissä, Porissa ja Vaasassa asuvilla asumistuen saajilla tuki pienenee, kun kaupungit siirretään kuntaryhmästä II kuntaryhmään III. Asumistuen muutoksista voit lukea lisää Kelan sivuilla täällä.

Tänä vuonna on tullut tai tulossa muutoksia myös muun muassa lääkekorvauksiin, sairauspäivärahaan ja kuntoutusrahaan ja eläkkeensaajien tukiin. Hallitus on myös tehnyt lakiesityksen siitä, että yksityisellä annettavista hedelmöityshoidoista saisi Kela-korvauksen tämän vuoden alusta lähtien ja että fysioterapia palautettaisiin Kela-korvausten piiriin huhtikuun alusta lähtien.

Tämän lisäksi hallitus on esittänyt, että gynekologien vastaanottokäyntien korvauksia korotettaisiin, suuhygienistin käynneistä saisi Kela-korvauksen ilman hammaslääkärin lähetettä enintään 2 kertaa kalenterivuodessa ja hammashoidosta ja mielenterveyspalveluista maksettavia Kela-korvauksia korotettaisiin. Voit lukea lisää Kela-korvauksiin esitetyistä muutoksista täällä.

Voit tutustua muutoksiin enemmän Kelan sivuilla. Ruuhkavuosien aiemmin julkaisemassa artikkelissa puolestaan kerrotaan eronneille vanhemmille kuuluvasta tuesta, josta moni ei välttämättä ole tietoinen.

Teksti: Miia

Tilaa uutiskirje

Aitoa vertaistukea perhearkeen, lempeästi myötäeläen


Lisätietoja henkilötietojen käsittelystä tietosuojaselosteesta.